Varis Ameliyatları

varis ameliyatı

Varis Ameliyatı

Ülkemizde tahminen 18 milyon civarinda varis hastası olduğu tahmin edilmektedir.Varis hastalığına bağlı gelişen ayak bileğinde şişme, ağrı, renk değişikliği, kalınlaşma ve yara oluşması ciddi bir sorundur.Önemli bir sosyo-kültürel ve ekonomik sorun olan bu yaralar ihmale gelmeyecek kadar önemli bir durumdur. Özellikle ayak yaraları hayatı çekilmez bir hale getirir ve konforumuzu bozar.   Varis; tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Zamanında tedbir alınırsa kötü sonuçlar engellenmiş olur.  Varis tedavisinde uygulanan yeni yöntem ile hasta 1 saat içinde tedavisini olup aynı gün taburcu olmaktadır. İşlem hasta damar içine özel bir tel ile ultrason yardımıyla girilerek yüksek ısı enerjisi verip çapı artmış olan hasta damarı adeta büzüp daraltma yani tıkama yöntemine dayanır. Tedavi sonrası hasta ne kadar ayakta kalırsa kalsın bir daha yerçekimi etkisiyle hasta damarda geri kaçak olmayacaktır. Böylece ağrı, şişme, kramp, yorgunluk hissi, huzursuzluk ve kaşıntı ortadan kalkacaktır. Damar içi pıhtılaşmanın ve ayak bileği yaralarının oluşması da engellenmiş olacaktır. Hasta işlem sonrası ertesi gün işinin başına dönebilir. Ayak bileğinde büyük yarası olan hastalarda bu işlemden büyük fayda görürler.
Ayrıca yara bölgesine, yaranın içine ve cidarına hastadan alınan kandan ayrıştırılan özel kan hücreleri çok küçük bir iğne yardımıyla verilerek yaranın en fazla 10 gün içinde kapanması sağlanmaktadır.Bu noktada hastanın doktoruna güvenmesi, tedavi olacağına inanması ve kurallara uyması çok önemlidir.  Varis; ilgi, bilgi ve tecrübeyle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ayak ve bacak sağlığımıza dikkat edelim.Bedenimizi taşıyan bacaklarımızı ihmal etmeyelim.  DAMAR HASTALIKLARI CERRAHİSİ
1- Varis tedavisi (yeni nesil uygulamalar)
. Termal ablasyon
. Termal olmayan ablasyon
2- Kılcal damarlar görüntü bozukluğu
. Köpük skleroterapi
. Lazer tedavisi
3- Yenileyici hücre tedavileri
. Varis yaraları
. Atardamar tıkanıklığına bağlı yaralar
. Diyabetik ayak
4- Yara bakımı
5- Lenfödem bandajlama tedavisi


- Termal ablasyon yöntemi (Burada hastanın isteğine bağlı ısı veren özel bir tel (katater), ultrason yardımıyla hasta damara yerleştirilir ve yüksek ısıyla damar büzülerek kapatılır. İşlem 20 dakika sürer. Genel anesteziye gerek olmadan yapılır.
- Termal olmayan ablasyon yöntemi (Burada özel bir yapıştırıcı ultrason eşliğinde hasta damara enjekte edilir. 10 dakika süren bu işlem çok daha konforludur. Genel anesteziye gerek olmadan yapılır.
- Köpük skleroterapi ve lazer tedavisi (Burada sklerozan madde enjektör yardımyla köpürtilerek çok ince bir iğneyle mavi renkteki küçük damarların içine verilir ve kötü görünüm ortadan kalkar. Daha ince kırmızı kılcal damarlara lazer uygulama yapılır. Estetik anlamda başarı oranı oldukça yüksektir.