Aşılama (İntrauterin İnseminasyon) Tedavisi

Medihaus Cerrahi Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Haşim Cemaloğlu, Aşılama (intrauterin inseminasyon) hakkında açıklamalarda bulundu.

Aşılama (intrauterin inseminasyon) hakkında bilgi alabilir miyiz?

Aşılama daha çok rahim ağzına ait problemlerin bulunduğu, çifte ait hiçbir problemin bulunamadığı açıklanamayan üreme güçlüğü durumlarında veya yumurtlama bozukluklarında gebelik şansını arttırmak için yumurta gelişimini arttırıcı ilaç tedavisi ile beraber uygulanmaktadır. Bu işlemde erkekten alınan sperm sıvısı laboratuvar koşullarında çeşitli yıkama işlemlerine tabi tutularak sperm hücreleri dışındaki tüm sıvılarından arındırılmakta, sperm hücreleri çok az bir sıvı içinde konsantre edilmekte, böylece sayı ve hareketlilik oranı artırılmaktadır.

Daha sonra bu sıvı ince bir kateter yardımı ile rahim ağzından geçirilerek doğrudan rahim içine verilmektedir. Bu tedavi rahim ağzından salgılanan mukusun spermin rahim içine geçişini engellediği durumlarda en iyi sonucu vermektedir. Aşılama ayrıca nedeni açıklanamamış üreme güçlüğü olgularında ve hafif erkek faktörü olgularında da kullanılmaktadır.
En yüksek gebelik oranlarının ilk üç uygulamada olduğu, altı uygulamadan sonra gebelik şansının çok düşük olduğu gösterilmiştir. Uygun koşullarda yapılmış üç aşılama sonrası yardımcı üreme tekniklerine geçilmesi düşünülebilir. Özellikle nedeni açıklanamayan üreme güçlüğü olgularında çiftlerin yaklaşık yüzde 25’inde tüp bebek uygulanmasında spermden veya yumurtadan kaynaklanan bir döllenme bozukluğu görülmektedir.

Özetle aşılama şu durumlarda uygulanabilir:

1 - Açıklanamayan üreme güçlüğü
2 - Rahim ağzına ait problemler
3 - Yumurtlama bozukluklarında
4 - Hafif erkek faktörü durumlarında
5 - Yumurta gelişimini arrtırıcı ilaç tedavisinin başarısız olduğu durumlarda aşılamaya geçilir.

Aşılama nasıl uygulanır?

Yumurta gelişimini arttırıcı ilaç tedavisi ile beraber yumurtalar geliştirildikten sonra çatlatıcı iğne verilir. Aşılama günü erkek mastürbasyonla sperm verir. Sperm vermeden önce 2-3 günlük perhiz önerilmektedir. Bu işlemde erkekten alınan sperm sıvısı laboratuvar koşullarında çeşitli yıkama işlemlerine tabi tutularak sperm hücreleri dışındaki tüm sıvılarından arındırılmakta, sperm hücreleri çok az bir sıvı içinde konsantre edilmekte, böylece sayı ve hareketlilik oranı artırılmaktadır.

Daha sonra bu sıvı ince bir kateter yardımı ile rahim ağzından geçirilerek doğrudan rahim içine verilmektedir. En yüksek gebelik oranlarının ilk üç uygulamada olduğu için bugünkü uygulamalara göre 3 kere aşılama sonrası gebelik elde edilmemişse tüp bebek önerilmelidir.

Haberin Orijinal Hali;
http://www.hizmetix.com.tr/NewsDetail.Asp?NewsID=255&Title=A%FE%FDlama-%28intrauterin-inseminasyon%29-tedavisi-MallReport