Dünyadaki ameliyatların yüzde 99’u Türkiye’de yapılıyor

Özel Medihaus Cerrahi Tıp Merkezi Genel Cerrahi Bölümü Doktoru Op. Dr. Hakan Şebabi, dünyada yapılan ameliyatların yüzde 99’unun şimdi Türkiye’de de yapıldığını ve yurtdışı ameliyat ihtiyacının sıfıra indiğini ifade etti.

Op. Dr. Hakan Şebabi, Özel Medihaus Tıp Merkezi Genel Cerrahi Bölümü olarak verdikleri hizmetler hakkında sorularımızı yanıtladı.

Özel Medihaus Cerrahi Tıp Merkezi olarak ‘genel cerrahi’ alanında sunduğunuz hizmetlerden kısaca bahseder misiniz?

Genel cerrahi alanında sunduğumuz hizmetleri; endokrin cerrahisi (tiroid, para tiroid, sürenal cerrahisi), gastrointestinal cerrahisi (mide bağırsak ve kolon cerrahisi), gastroskopi ve kolonoskopi incelenmesi, kasık fıtığı ve karın duvarı , fıtığı cerrahisi, proctoloji cerrahisi (hemoroid, anal fissür, anal fistül vb.) olarak sıralayabiliriz.
Genel cerrahi ameliyatlarında risk faktörü ne düzeyde? Genel cerrahide istenilen sonuç elde edilebiliyor mu?

Dünya çapında en ileri ülkelerde bile (ABD) her ameliyatın bir riski vardır. Bu risk hastanın yaşı, hastanın genetiği, çevresel faktörler (hastane enfeksiyonları) ve ameliyat yapan cerrahın tecrübesine bağlıdır. Risksiz ameliyat yoktur. Risk düzeyi farklıdır. Ameliyatlardan sonuç almak için bir faktör değil tam faktörlerin bir arada olması gerekir.

Tecrübeli bir cerrahi ekibi, servis veya yoğun bakımda iyi bir takip, hasta ve hasta yakınlarının uyumu önemlidir.

Genel cerrahide dünyayla rekabette nerede yer alıyoruz?

Türkiye’de genel cerrahi 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’ndan kaçan Yahudi profesörlerin Türkiye’ye gelmesiyle büyük bir atılım gerçekleşmiştir. Dünyada yapılan ameliyatların yüzde 99’u şimdi Türkiye’de de yapılmaktadır ve yurtdışı ameliyat ihtiyacımız sıfıra inmiştir.

Haberin Orijinal Hali;
http://www.hizmetix.com.tr/NewsDetail.Asp?NewsID=253&Title=%93D%FCnyadaki-ameliyatlar%FDn-y%FCzde-99%92u-T%FCrkiye%92de-yap%FDl%FDyor%94-MallReport