Cildiye (Dermatoloji)

Tıp merkezimizin cildiye bölümünde kendi alanında oluşan gelişmeleri yakından takip ederek tanı ve tedavideki yenilikleri hasta bakımına yansıtmayı ve hastaların her zaman güler yüz ve saygı gördükleri bir ortam yaratmayı ilke edinmiştir. Cildiye bölümümüzde hem erişkin hem de çocuk hastaların muayeneleri yapılmaktadır.

Merkezimizde cildiye branşında uygulanan başlıca teşhis ve tedavi hizmetleri:
Tüm Cilt Hastalıkları
Cinsel Yolla Bulaşan Cilt Hastalıkları
Akne Tedavisi:
- Koterizasyon
Kriyoterapi
Ekzama
Mantar Hastalıkları
Deri Tümörleri
Alerjik Hastalıklar
Tırnak Hastalıkları
Pigmentasyon Bozukluklan Tedavisi
Saç Hastalıkları
Siğil Tedavisi
Akne (Ergenlik sivilceleri)
Yüz, omuzlar sırt ve göğüsteki yağ bezleri ile ilgili kronik bir deri hastalığıdır. En çok 14-20 yaşlar arasında görülür ve bu hastalığın tipik belirtileri olan siyah noktalar, genellikle psikolojik rahatsızlıklara yol açar. İçleri cerahat dolu bu sivilcelere; Akne de denir. Nedeni; Yağ bezlerinin tıkanmış olmasıdır.
Ergenlik sivilcelerinin bakımı da çok önemlidir. İlaç tedavileri hastalığın şiddetine göre mutlaka hekim tarafından düzenlenmelidir. Uzun süreli ve sabır isteyen bir tedavi olduğu için hastaya da ciddi görev düşmektedir.

Siğiller

Derînin üst tabakasının büyümesi sonucu ortaya çıkar. Nedeni bir çeşit virüstür. Tıp dilinde verrü denir, Aynı kişide bir yerden bir yere bulaşabilir Daha ziyade, parmak, ayak, ve yüzün çeşitli yerlerinde, yuvarlak deriden yüksekte çilek görünümünde kabartılar halinde görülür.

Uyuz

Serkopt denilen gözle zorlukla görülecek kadar olan uyuz böceğinin, üst derinin altına girerek meydana getirdiği kaşındıncı ve bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Özellikte el. bilek, parmak araları, koltuk altlan, Karın bölgesi ve kaba etlerde şiddetli kaşıntılar ve çizgiler halinde yaralar görülür Yapacak ilk iş hastanın ve ilişkide bulunduğu kimselerin bütün çamaşırlarını , elbiselerini, yatak örtü ve çarşaflarını yıkamaktır.

Saç Dökülmesi

Günde, normal olarak 80 saç kılı dökülür. Bundan fazla dökülme yaşın ilerlemiş olması, bazı ateşli hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra görülür. Tıp dilinde alopesi adı verilen saç dökülmesi: basit saç dökülmesi ve pelad olmak üzere iki çeşittir. Değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bazı tür saç dökülmelerinde kesin tedavi olmakla beraber, bazı saç dökülmelerinde ise sadece destek tedavi uygulanabilmektedir.