Sürekli Üşümenin 3 Nedeni

Sürekli Üşümenin 3 Nedeni

Sürekli üşüme durumda çoğumuz vücudumuzda bir şeyin yanlış olduğunu düşünür. Bu düşünce kısmen doğrudur; ancak bir kişinin soğuk hissetmesine sebep olabilen başka nedenler de vardır. Bunlardan en yaygın olan 3 nedene göz atalım.

1) Beslenme:

Bir kişinin beslenmesi nasıl hissettiğiyle çok ilgilidir. Yani, eğer sağlıksız bir diyet yapıyorsanız örneğin sürekli abur cubur yiyip gerekli besin öğelerini, vitamin ve mineralleri almıyorsanız ya da daha kötüsü kendinizi yıpratacak diyetler yapıp çok kilo kaybettiyseniz bu sizi zayıf, soğuk ve yorgun düşürebilir. Bir anda oldukça kilo kaybettiren kötü bir diyet anormal vücut sıcaklığının en önemli nedenlerinden biridir.

2) Kan Basıncı:

Yüksek ya da düşük kan basıncıyla ilgili sorun yaşayan kişilerin, çoğu zaman elleri ve ayakları üşür. Eğer bir kişi düşük kan basıncı sorunu yaşıyorsa bu kişinin kanı çok kolay akar ve çok az kan elleri ve ayaklarına ulaşır. Yine yüksek kan basıncına sahip kişilerde kan çok zor akar ve çok az kan uzuvlara ulaşır. Bu nedenle bu koşulların her ikisi de daha soğuk hissetmenize neden olur.

3) Zayıflamış Bağışıklık Sistemi:

Soğuk duygusu iki şekilde yaşanır ya tüm vücudunuzu soğuk hissedersiniz ya da sadece elleriniz ve ayaklarınız soğuktur. Eğer ikincisini yaşıyorsanız bunun nedeni bağışıklık sisteminizin zayıflaması olabilir. Zayıf bir bağışıklık sisteminin nedeni bir parazit olabilir bu da Candida (mantar hastalığı türü) gibi enfeksiyonların daha kolay buluşmasını ve bağışıklık sistemini daha da zayıflamasına neden olur.